Şimdi
Naz Oral 26, Jan 2016

Şimdi "İnsan"a Dönmenin Zamanı

Uzunca bir süredir tüm dijital pazarlama çalışmaları içerikten ve nitelikten kopup, sadece "WOW Effect" yaratacak teknolojik düellolara dönmüştü. Tüm bunları izlerken markaya ne kadar yararı olduğunu düşünmekten çoğunlukla kendimi alamıyordum. Her ne kadar kampanyalar/ uygulamalar kendilerinden söz ettiriyor olsa da iyi bir pazarlama faaliyetinin en önemli parçası insan faktöründen uzaklaşılmıştı. Yapılan o heyecan verici çok yaratıcı çok yenilikçi kampanyalar bir türlü hedef kitle ile buluşamaz hale gelmişti. Nihayet 2016 yılıyla birlikte insan faktörü tekrar olması gereken yere geri dönüyor ve tabi ki bu bizim dijital marketimizi tekrar gözden geçirmemize, değiştirmemize sebep olacağa benziyor. 

Öncelikle bu değişikliklerin hepsi teknolojinin sunduğu tüm yeniliklerden faydalanmaya devam edecek. Ancak atılan her adım hedef kitleyi doğru mecrada doğru anda yakalamaya odaklanacak. Kampanyalar insana döndükçe daha esnek ve daha kontrollü kampanyalar görmeye başlayacağız. Bunların dışında tabi ki bahsetmemiz gerek en önemli konu bundan önceki son bir kaç senede de olduğu gibi mobil kullanım alışkanlıkları. Burada da aslında insan faktörünün öneminden bahsediyoruz. Son araştırmaların ortaya koyduğu çok net bir gerçek var ki artık sadece mobil tercih eden kullanıcıların sayısı, masaüstü kullananlarınkini geçiyor. Yani tüm tercihler mobile kaydı diyebiliriz. Dijital medyada geçirilen zamanın %60 kadarının mobil cihazlarla sağlandığı bu günlerde, bizler açısından en büyük sıkıntı, o çok sevdiğimiz çerez bazlı teknolojilerin mobil cihazlarda tüm geçerliliğini yitiriyor olması. Bu sebeple bu sene ve önümüzdeki senelerde tüm çabaların buradaki açığı yok etmeye yarayacak yeni teknolojik çözümler bulmak üzerine yoğunlaşması bekleniyor. 

Tüm bu yenilenme çabaları aslında hedef kitle davranışının ne kadar mühim ve farklı yaklaşımların ne kadar ivedi olduğunu ortaya koymaya yetiyor. Bu sene hangi kampanyaları izleyeceğiz, hangi mecralarda yaşayacağız, nelere "WOW" diyeceğiz hep beraber görelim. Tüm kampanyaların fayda sağladığı bir sene olsun!

Geri Dön

Son Tweetler

INSTAGRAM @8bitiz